11 opatření ČSSD pro lepší výběr daní a pro důsledný boj s daňovými úniky

Sociální demokracie chce prosadit dobře fungující daňový systém. Chceme zajistit lepší výběr daní a jsme připraveni vést nekompromisní boj proti daňovým únikům, ve kterém pravicové vlády za posledních sedm let zcela selhaly.

Podle velmi konzervativních odhadů ztrácí ČR důsledkem selhání v boji s daňovými úniky ročně 150 – 200 miliard korun!

Pokud ČSSD dostane v říjnových volbách od občanů důvěru a bude mít vládní odpovědnost, pak prosadí pozitivní opatření, kterými chceme situaci výrazně zlepšit.

 

11 opatření ČSSD pro lepší výběr daní a pro důsledný boj s daňovými úniky:

1.       Zapojení ČR do iniciativ EU, OECD a USA, které se týkají boje s daňovými úniky a daňovou optimalizací. Již od roku 2005 si daňové orgány automaticky předávají informace týkající se příjmů ze zaměstnání, odměn statutárních orgánů, životního pojištění a nemovitostí. Budeme podporovat a využívat směrnici EU, která tuto povinnost rozšíří na dividendy, kapitálové zisky, jiné finanční výnosy a zůstatky na účtu.

2.       Minimalizace daňových úniků skrze daňové ráje je naší prioritou, v rámci EU o ni budeme usilovat.

3.       Rovnoměrné rozložení daňové kontroly tak, aby u nás neexistovaly „vnitřní daňové ráje“.

4.       Omezování schwarz systému, kterým se zvýší daňové výnosy.

5.       Omezení karuselových obchodů a prosazení reverse charge u DPH i na pohonné hmoty. To už od 1.4. 2011 funguje na zlato, emisní povolenky a stavební práce.

6.       Lepší kontrola daňového bonusu na děti.

7.       Zavedení registračních pokladen. Tak se ukáže skutečná ekonomická aktivita řady subjektů. Zvýší se výběr DPPO, DPFO, sociálního i zdravotního pojištění. Registrační pokladny ochrání spotřebitele a jejich zdraví, protože všechny údaje budou dohledatelné. Kdybychom registrační pokladny měli před zahájením metanolové aféry, mohlo být mrtvých o desítky méně.

8.       Omezení tzv. BUS (bez účasti státu), tedy situace, kdy masově nejsou vydávány účtenky na provedené práce a dodané zboží

9.       Omezení produkce nelegálního lihu a obchodu s ním, a to nejen pro daňové výnosy, ale také pro ochranu zdraví a životů.

10.    Zavedení účtenkové loterie podle slovenského vzoru.

11.    Prosazení dobře fungujícího státu. Otevřeme diskuzi o správném nastavení daní. Je třeba se ptát, co by občané a firmy za své peníze měli dostat.

Jan Mládek, stínový ministr financí

www.cssd.cz

 

Příspěvek byl publikován | Autor: Igor Jakubčík. |