Boj s nezaměstnaností: Podpora podnikatelů

Nezaměstnanost na Klatovsku stále mírně klesá. Dobrá zpráva, dalo by se říci. Ale je potřeba mít se na pozoru. Nezaměstnané lidi odlákaly z úřadu práce sezonní činnosti, jejichž doba pomalu ale jistě končí, a část z nich se opět do evidence úřadu vrátí. Přitom prostor pro vznik nových pracovních příležitostí v našem okrese určitě je, velké rezervy však vidím v pobídkách pro investory. Ty jsou stále nedostatečné.

I když Klatovy získaly Cenu týdeníku Ekonom Město pro byznys Plzeňského kraje 2011, stále není plně obsazena místní průmyslová zóna a nevznikl zde žádný významný počet nových pracovních míst. Zónu obsazují hlavně společnosti, které sídlí v intravilánu města a nechtějí působit přímo v centru. Ale nové firmy se k nám příliš nehrnou. Město Klatovy odkoupilo průmyslovou zónu v roce 2006 za 17,5 mil. Kč, další významné finance v řádu desítek milionů se použily na zasíťování pozemků, a přesto jsou zde stále neobsazené plochy.

Řešením jsou právě pobídky pro investory. Měli bychom podpořit vznik výrobních a logistických areálů, montoven, ale také vědeckých a výzkumných pracovišť. Část pobídek nese na svých bedrech stát – daňová zvýhodnění, podpora rekvalifikací, vytváření nových pracovních míst… Podařilo se je udržet i přes snahu bývalé vlády citelně je omezit. Doufám, že v příštím volebním období bude mít ČSSD možnost podporu podnikatelů ještě znásobit.

Aktivně by k pobídkám mělo přistupovat i samo město. Je potřeba vytvořit firmám takové podmínky, aby se jim u nás vyplatilo podnikat a zaměstnávat místní lidi. Dát jim vědět, že pro ně máme připravenou průmyslovou zónou s kvalitní dopravní dostupností, že jsme ochotni jednat o finančních podmínkách pronájmu či prodeje pozemků, o slevách v případě garantovaného dlouholetého využití, že můžeme zprostředkovat spolupráci s místním úřadem práce atp. A hlavně, že město Klatovy vůči nim bude vstřícné a nebude jim házet klacky pod nohy. Jen tak se čísla nezaměstnanosti budou zlepšovat i nadále.

Pro zajímavost uvádím čísla o vývoji nezaměstnanosti v okrese Klatovy:

1.2011 – 10,4%

7.2011 – 7,68%

1.2012 – 9,4%

7.2012 – 7,1%

1.2013 – 7,5%

7.2013 – 6,1%

Zdroj: Úřad práce Klatovy

Příspěvek byl publikován | Autor: Igor Jakubčík. |