Karel Schwarzenberg by měl přestat strkat hlavu do písku před proviněními svého místopředsedy Drábka

Sociální demokracie je vážně znepokojena závěry Nejvyššího kontrolního úřadu, který prošetřoval postupy bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka při zavádění nového systému výplaty sociálních dávek.

ČSSD v Poslanecké sněmovně opakovaně hlasovala proti Drábkovým plánům na nefunkční zásahy do systému výplaty sociálních dávek. Upozorňovali jsme na nebezpečí poškození občanů a možné finanční ztráty. Bohužel, vláda ODS a TOP09 naše snahy vždy zablokovala a dala Drábkovým plánům doslova ve všem zelenou.

Závěrečná zpráva NKÚ naplnila ty nejhorší obavy, které ČSSD z politiky Jaromíra Drábka na MPSV měla.

Ukazuje se, že Drábek se svým ministerským týmem zakázku na nový systém sociálních dávek uzavíráním smluvních dodatků pětinásobně prodražil a místo původních 473 milionů korun zaplatil stát přes 1,5 miliardy korun! Nový systém v rozporu s veřejnými proklamacemi předem vůbec neotestovali, špatným postupem donutili pracovníky úřadů práce k tomu, aby pracovali více než 230 000 hodin přes čas! Nový systém má stále omezenou funkčnost a velkou chybovostí trvale poškozuje sociálně nejslabší.

Jaromír Drábek ve své roli ministra selhal, svými chybnými postupy devastoval sociální politiku státu, poškodil občany a veřejné rozpočty zřejmě připravil o stovky milionů korun.

Pokud strana TOP09 myslí svou kandidaturu v nových volbách do Poslanecké sněmovny vážně, pak by se měla od svého místopředsedy Jaromíra Drábka a jeho působení na MPSV jednoznačně distancovat a za jeho chyby se veřejnosti omluvit.  Tím, že nad případem předseda strany Karel Schwarzenberg zavírá oči, veřejnosti sděluje, že podobná skandální “správa” státu je v pořádku a lze ji od TOP09 očekávat i v budoucnu.

Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD

 

Příspěvek byl publikován | Autor: Igor Jakubčík. |